Léčivé čaje - Mate

MATE (CESMÍNA PARAGUAYSKÁ)

Připravuje se z posvátné rostliny cesmíny paraguayské, která obsahuje více než 4% kofeinu a řadu dalších důležitých látek pro lidský organismus. Cesmína paraguayská je stále zelený strom vysoký až 15 metrů, z něhož se sklízí celé větve a listy. Ty se pak suší, čímž ztrácí přibližně 70% své hmotnosti. Následuje doba zrání - minimálně 30-45 dní, někdy však až 1 rok.

Jeho velmi příznivé účinky se projevují zejména v oblasti posílení nervového a imunitního systému. Má silné stimulující účinky na činnost mozku, obsahuje důležité aminokyseliny, vitamíny A, B, C, minerály a antioxidanty. Dobré zkušenosti jsou s mate při redukčních dietách. Přestože obsahuje velké množství kofeinu, je jeho pití zdravější než pití kávy.

Mate se pije v nejrůznějších úpravách, velmi horké, hořké nebo s nejrůznějšími příchutěmi. Používá se též jako ingredience do míchaných alkoholických nápojů. Pije-li se chlazené, potom se mu říká TERERÉ.

Příprava

Tradičně se mate připravuje v tzv. calabase (vysušené tykvi) a poté se pije pomocí bombilly (kovového, nebo přírodního brčka zakončeného sítkem). U nás se mate připravuje a popíjí jako černý čaj, do nádoby (1,5 dl) nasypte jednu čajovou lžičku mate a zalijte vroucí vodou. Louhujte 3-5 minut (čím déle tím je nálev povzbudivější). Ze stejné dávky je možno připravit ještě jeden nálev.

 • MATE GAUČO

  zelené mate s květy slunečnice a bodláku, aroma.
 • MATE GREEN

  čisté zelené mate.
 • MATE KARNEVAL

  pražené mate, rooibos, kakaový bob, kousky mandlí, květy kaktusu, slunečnice a chrpy, přírodní aroma.
 • MATE LEMON

  zelené mate a vousatka citrónová, přírodní aroma
 • MATE ROASTED

  čisté pražené mate.