Čajový krámek - Novinky - Rok s čajem 2006

V našem čajovém krámku můžete stále ještě koupit letošní kalendář "Rok s čajem 2006". Cena: 49 Kč.

Francouzi o Angličanech říkají, že vyvinuli dokonalá pravidla, jak se chovat u stolu, ale nemají ani nejmenší ponětí, co na ten stůl dát. Tento bonmot se nepochybě vztahuje k anglickému jídlu. V případě nápojů však neplatí. Britové dovedli na pomyslný stůl světu naservírovat punč, whisky a také čaj. Dá se říci, že to byli právě oni, kteří pokračovali v čajovém díle Číňanů a Japonců. Naučili pít čaj obyvatele indického subkontinentu a svojí vášní nakazili většinu národů Evropy a Ameriky. Jejich čaj o páté vstoupil do kulturního povědomí lidí celého světa a významně ovlivnil dějiny tohoto nápoje. Se zvykem pít čaj se Angličané setkávali při plavbách do Číny a jiných orientálních zemí už v 16. století Ale první čaj se na území Anglie začal nabízet až v roce 1657. Ve své londýnské kavárně v ulici Exchange Alley ho připravoval jistý Thomas Garway. V reklamním letáku vylepeném na okně svého podniku vychvaloval čajový odvar jako zázrak vhodný k vyléčení všech zdravotních potíží. Nový nápoj se rychle ujal a londýnští kavárníci ho začali o překot nabízet.

Přesné údaje o tom, kdy se čaj poprvé objevil v Čechách, jsou zahaleny tajemstvím. O kávě víme, že ji v roce 1702 ve své kavárně v Brně servíroval pokřtěný Turek Ahmed. O dvanáct let později ji Armén jménem Deodatus Damajan představil Pražanům. O čaji však existují jen nepřímé náznaky: slovo čaj, jež se vyskytuje v literárních dílech a starých slovnících, či krásné porcelánové konvičky a šálky na čaj, vyrobené v Kunštátu v třicátých letech 18. století, rozhodně nebyly vyrobeny jen pro obdivování.

Jak se tedy čaj do Čech dovážel, jak se prodával a kde se s ním mohli Češi setkat? Neověřené prameny se zmiňují o kupci Janu Svatojánském, který na konci 18. století prodával čínský čaj v Praze v domě U Zlatého okouna. Nabízel jej prý v krabicích potažených atlasem. Patřil tedy k luxusnímu zboží.
Dá se však usuzovat, že byl do Čech dovezen mnohem dříve…

Soňa Thomová

přidáno: 18.1.2006, Zpět

Zobrazit fotografii. [nové okno]
Zobrazit fotografii. [nové okno]
Zobrazit fotografii. [nové okno]
Zobrazit fotografii. [nové okno]